Przydomowy sad to marzenie wielu osób. Wyhodowanie własnych jabłek, czy wiśni to atrakcyjna wizja dla ogrodników- amatorów. Jednakże, by zapewnić sobie urodzajne plony trzeba przestrzegać paru zasad, które determinują ich wzrost i słodki smak. W końcu nie bez znaczenia jest miejsce, w którym drzewka owocowe zostaną posadzone, a także okres sadzenia. Niżej przedstawiamy krótki poradnik, który odpowie jak i kiedy sadzić drzewka owocowe, by były one urodzajne.

Miejsce sadzenia ma znaczenie

W naszym klimacie możliwa jest uprawa wielu odmian drzew owocowych. Do najpopularniejszych wciąż należą jabłonie, wiśnie, czy grusze. Ich uprawa wymaga cierpliwości, ponieważ od momentu posadzenia do uzyskania pierwszych owoców mija zazwyczaj kilka lat. Jakie miejsca dla drzew wybrać, by zapewnić sobie ich najlepszy wzrost? Najlepiej, by były to miejsca wystawione na promieniowanie słoneczne. To, obok odpowiedniego nawodnienia ma największy wpływ na soczystość owoców oraz czas ich dojrzewania. Drzewka owocowe nie mają dużych wymagań glebowych, jednakże nie powinny to być piaski, czy tereny nadmiernie osuszone.

Na jakie choroby uważać?

Początkujący ogrodnik nie powinien zapominać, że jego uprawa narażona jest na ryzyko. Do najpopularniejszych zagrożeń dla drzewek należą przede wszystkim choroby gatunkowe oraz nieoczekiwane przymrozki. Z pierwszym zagrożeniem można walczyć nie tylko dzięki preparatom ochronnym, lecz także uprawie roślin, takich jak jabłonie bezparchowe, które odporne są na choroby. Przed przymrozkami można chronić się jedynie, gdy rośliny nie mają owoców. W większości przypadków niska temperatura powoduje ich opadnięcie zanim dojrzeją.