Postęp jest dobry w wielu dziedzinach, jednakże w niektórych możemy pójść nieco pod prąd. Tyczy się to między innymi doboru drzew w naszym sadzie lub ogrodzie. Dlatego też szalenie ważne jest to, by zrównoważyć nowe i stare odmiany drzew. Starsze są co prawda bardziej podatne na niektóre choroby i szkodniki, jednakże smak owoców i ich walory przyrodnicze są nie do przecenienia. Z tego też powodu tak często wykorzystuje się je wspólnie z nowoczesnymi i bardziej odpornymi.

Wady i zalety stosowania tradycyjnych odmian

Kiedy wykorzystujemy stare odmiany drzew owocowych możemy liczyć przede wszystkim na dawno zapomniane smaki różnych na próżno szukać już w sklepach. Ta zaleta jest naturalnie niepodważalna i warto jest o tym pamiętać wybierając drzewa. Ponadto kolejną zaletą może być odbudowywanie dawnych drzewostanów, które to powoli zanikają i występują tylko jako stare drzewa. Z wad warto jest wspomnieć o konieczności pieczołowitej pielęgnacji. Pamiętać trzeba o zwalczaniu szkodników i chorób.

Pożyteczna rola jako bariery ochronnej

Bariera ochronna w postaci sadzenia drzew bardziej podatnych na pewne szkodniki to również popularny zabieg. Ma to na celu chociażby przejęcie ze wspomnianego już cenniejszego i mniej podatnego drzewa wszystkich szkodników, które mając w jednym miejscu o wiele łatwiej jest zwalczyć. Jednak jako osobom dłużnym naszej kulturze zachowanie tychże odmian, zostało nam przekazane namaszczenie do ich uprawy nie tylko w celach ochronnych. Musimy o tym pamiętać niezależnie od miejsca w którym mieszkamy i gdzie sadzimy nasze drzewa i krzewy.