Kiedy zabieramy się za realizację przydomowego ogródka, warto jest zawczasu przygotować odpowiedni plan działania niezależny od wielkości ogrodu i innych dodatkowych kryteriów. Wiele prac można przeprowadzić samodzielnie, ale niektóre wymagają odpowiedniej pomocy w postaci interwencji fachowca.

Planujemy teren

Kiedy zabieramy się do terenu wokół domu, który to ma wyglądać inaczej niż wszystkie podwórka wokół, to wystarczy skutecznie rozmierzyć i rozmieścić na planie każdy wybrany element dekoratorski. Zacząć należy od lepszego lub gorszego rysunku. Na kartkę nanosimy całe podwórko, nasz dom i planujemy powoli wszystkie elementy. Podstawą jest naturalnie zapewnienie ciągów komunikacyjnych takich jak chodniki i podjazd dla samochodów. Również warto jest zwrócić uwagę na umieszczenie ścieżek w naszym ogrodzie, które nie będą to ścieżkami utwardzonymi.

W co zaopatrzyć ogród?

Kiedy mamy już rozplanowane ścieżki i miejsce do postoju aut, warto jest zająć się skutecznie rozplanowaniem roślin. Jednocześnie piękne i praktyczne są na przykład drzewka owocowe kolumnowe które wskutek odpowiedniej pielęgnacji mogą nie tylko dawać cień i cieszyć oko, ale również i otrzymujemy cudowne smaczne owoce. Oprócz drzewek owocowych, możemy także wybrać ozdobne krzewy różnego rodzaju. Zasadzenie ich wzdłuż naturalnej gruntowej ścieżki nie tylko dodatkowo pozwoli podzielić ogród, ale również i zapewni wspomniany wcześniej cień dla każdego przechodzącego się lub wykonującego prace ogrodowe przez większość roku.